Neler yeni

Hoşgeldiniz Sesvar.com - Webmaster Forum Portalı

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel habercinizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Yanıtları Alın

Cevap

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Site Tanıtım Soğuk Asfalt Nedir?

nullsix

Üye
Katılım
5 Nis 2022
Mesajlar
209
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
adana
Soğuk Asfalt Nedir?

Ankara asfalt
, Türkiye'de kullanılan asfalt türlerinden biridir. Bitüm emülsiyonu, agrega ve sudan oluşan bir karışımdır ve yerine döküldükten sonra dayanıklı bir yüzey oluşturmak için kürlenir. Kürleme işlemi, soğuk yerinde geri dönüşüm veya CIR olarak bilinen bir yöntem kullanılarak yapılır. Bu işlem, sıcak asfalt serimine gerek kalmadan yeni ve dayanıklı bir yüzey sağlamak için kullanılır.

Soğuk Asfalt Çeşitleri Nelerdir

Soğuk asfalt iki ana türe ayrılır:
  • Cutback
  • Emülsiyonlar
Cutback asfalt, asfalt çimentosu ve petrol bazlı solventlerin bir karışımıdır. Bu tür soğuk asfaltın uygulanması kolaydır, ancak hazırlandıktan hemen sonra kullanılması gerekir.

Emülsiyonlar asfalt, su ve emülsifiye edici bir maddenin karışımıdır. Bu tür soğuk asfalt cutback'e göre daha dayanıklıdır, ancak kürlenmesi için zamana ihtiyaç duyar.

Soğuk Asfalt İle Normal Asfalt Arasındaki Fark Nedir?

Malzeme tipik olarak emülsifiye asfalt, kum, çakıl ve kireçtaşı tozu gibi agregalar ve diğer katkı maddelerinden oluşur.

Normal asfalt %95-99 agrega malzemesi ve %5-1 asfalt bağlayıcıdan oluşur. Agrega malzemeler, malzemeleri birbirine bağlayan ve istenen mukavemeti sağlayan sıcak asfalt bağlayıcı ile karıştırılmadan önce yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılır.

Soğuk asfalt genellikle onarım çalışmaları için kullanılırken, normal asfalt daha büyük inşaat projeleri için daha uygundur. Daha fazlası için Ankaraasfalt.com.tr sitesiniz ziyaret edin.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst